Izba pamięci

Izba Pamięci Ziemi Grodkowskiej w Grodkowie została otwarta 12 kwietnia 2012 r. Powstała z dofinansowania z projektu PROW na lata 2007-2013. Głównym jej celem jest gromadzenie eksponatów związanych z historią Grodkowa i okolic, a także z historią dawnych grodkowian (m.in. Józefa Elsnera, Silviusa Leopolda Weissa). Ponadto w Izbie Pamięci odbywają się wystawy czasowe prezentujące twórczość, zainteresowania i osiągnięcia osób zamieszkujących Ziemię Grodkowską.

Dotychczas w Izbie Pamięci odbyło się dziesięć wystaw o charakterze czasowym. Pierwsza wystawa pt. „Piórkiem rysowane” (12.04.2012 – 13.07.2012), która rozpoczęła działalność tej instytucji prezentowała twórczość grodkowskiego artysty Jana Uhlika (1924 – 2011). Zwiedzającym ekspozycję została przedstawiona i przybliżona postać artysty na podstawie zdjęć użyczonych przez rodzinę, rysunków oraz materiałów audiowizualnych. Prezentowana w ratuszu wystawa miała charakter bardzo przekrojowy, ukazała jak wiele tematów znajdowało się w kręgu zainteresowań grodkowskiego artysty, tworzącego rysunki techniką piórkową. Oprócz prac najbardziej znanych grodkowianom, przedstawiających architekturę i wygląd Grodkowa z różnych lat, wyeksponowane zostały również te przedstawiające  architekturę świecką i sakralną z miejsc, które odwiedził twórca. Ponadto można było zobaczyć rysunki z cyklu Madonny – portrety Matek Boskich, patronek różnych miast i regionów, prace z cyklu Michał Anioł – zainspirowane freskami z Kaplicy Sykstyńskiej, i z cyklu Jan Matejko – powstałe na podstawie dzieł wielkiego polskiego malarza.

Druga wystawa jaką zaprezentowaliśmy mieszkańcom była zatytułowana „Swojskie klimaty” – wystawa twórców Ziemi Grodkowskiej. Można było ją odwiedzać w dniach 17.07.2012 – 28.09.2012. Uroczyste otwarcie odbyło się 24.08.2012 i było imprezą towarzyszącą Dożynkom Gminnym. Głównym tematem ekspozycji był folklor, sztuka ludowa, a także życie na dawnej wsi. Na wystawie można było oglądać m.in. prace grodkowskiego twórcy ludowego Mieczysława Smasia, tworzącego rzeźby o tematyce wiejskiej, ukazujące życie, pracę i zwyczaje na dawnej wsi oraz rzeźbiarza Antoniego Podolskiego, również nawiązującego w swej twórczości do tematyki wiejskiej. Ponadto zwiedzający mogli podziwiać prace rękodzielnicze wykonane różnymi technikami: haftowane, wyszywane, robione na drutach i szydełku obrusy, serwety i obrazy, szydełkowe ozdoby świąteczne, tradycyjne pisanki, wełniane zabawki, kwiaty z bibuły. Autorami powyższych prac są mieszkańcy gminy Grodków, ludzie zajmujący się rękodziełem na co dzień i„od święta, a także członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z okolicznych wsi.  Obok prac rękodzielniczych wyeksponowane zostały przedmioty codziennego użytku i narzędzia przybliżające życie na dawnej wsi. Cep, sierp, kociuba, łopata do chleba, słomianki – to tylko niektóre z zaprezentowanych tutaj przedmiotów. Większość sprzętów została wypożyczona ze zbiorów prywatnych Pani Franciszki Drozd z Głębocka.

Zupełnie inny charakter od wcześniejszych miało spotkanie miłośników płyt winylowych (02.10.2012 r.) o tytule: „What is crate diggin` mean to me?”. Inicjatorem projektu był Michał Nativizm Niedopytalski, pochodzący z Grodkowa dj. Opowiedział o swojej pasji oraz przedstawił kilkanaście, znanych nam wszystkim, kultowych utworów muzycznych. Podczas spotkania można było również obejrzeć ekspozycję płyt, które na co dzień są dostępne w czytelni Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Grodkowie. Wystawę można było oglądać w dniach 02.10.2012 – 12.10.2012.

Kolejną propozycją dla odwiedzających była wystawa filatelistyczna ze zbiorów Bolesława Tokara pt. „Pielgrzym Pokoju”, której otwarcie odbyło się w Dzień Papieski 16 października 2012 r. Bolesław Tokar znany jest mieszkańcom Grodkowa jako długoletni naczelnik grodkowskiej poczty i oczywiście jako miłośnik filatelistyki. Jest on twórcą i właścicielem kolekcji znaczków, kart i stempli pocztowych poświęconych papieżowi Janowi Pawłowi II, często pochodzących z najbardziej odległych części świata i wydawanych w niewielkich ilościach. W ten wyjątkowy sposób grodkowski filatelista przedstawia historię pontyfikatu Papieża Polaka. Podczas otwarcia wystawy można było się dowiedzieć m. in. jak zaczęła się przygoda filatelistyczna Bolesława Tokara, w jaki sposób zdobywał znaczki i dlaczego zainteresował się osobą polskiego Papieża. Ponadto gościem na uroczystości otwarcia wystawy była Pani Dyrektor Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu, Jadwiga Bartków – Domagała. Prezentując fotografie z muzealnego archiwum, opowiedziała o historii muzeum i jego najciekawszych eksponatach.

Wystawa była dostępna w dniach: 16.10.2012 – 30.11.2012

7 grudnia 2012 r. w Izbie Pamięci Ziemi Grodkowskiej odbyło się wyjątkowe spotkanie. Otworzyliśmy wystawę pt. „Na olimpijskim szlaku” (dostępna była do 31.01.2013 ). Prezentowała ona pamiątki gromadzone przez kilkadziesiąt lat przez bardzo dobrze znanego grodkowianom Zdzisława Zielonkę (nauczyciel wychowania fizycznego, trener, menadżer sportu, zagorzały kibic). Wystawę postanowiliśmy zorganizować z okazji czterdziestolecia jego pracy zawodowej i również czterdziestolecia istnienia Klubu Olimp. Obejmowała ona pamiątki przywiezione z igrzysk olimpijskich, gadżety związane z klubami sportowymi, medale zdobyte przez uczniów Zdzisława Zielonki oraz dowody uznania, które nasz jubilat przez lata otrzymywał od wielu osób i instytucji. Imprezę uświetniła obecność olimpijczyków, którzy w przeszłości reprezentowali Polskę na igrzyskach. Odwiedzili nas: Halina Aszkiełowicz-Wojno, Aleksandra Kaczyńska-Błoch, Hanna Jarkiewicz-Widun, Marek Pazdur, Leszek Swornowski, Mirosław Rzepkowski, Jan Cych oraz Ryszard Podlas.

Otwarcie szóstej wystawy pt. „Świnie” odbyło się 8 lutego. Zaprezentowane zostały na niej prace (głównie grafiki komputerowe) Anny Ziółkowskiej, która już od czasów studiów zaczęła tworzyć prace zainspirowane świniami, czy może ludźmi – świniami. Motyw świni został zaczerpnięty z powiedzenia „Ty świnio!”, którym ludzie często wzajemnie się określają. Wernisaż, tak jak zaplanowała artystka, wzbudził wśród gości wachlarz przeróżnych uczuć. Prace artystki można było oglądać do 1 marca 2013 r.

15 marca 2013 r. Izba Pamięci Ziemi Grodkowskiej otworzyła wystawę "Grodkowianki", na której prezentowane były stare fotografie wykonane do 1989 r. Zdjęcia na wystawę zostały przekazane nam po apelu skierowanym do mieszkańców. Bardzo chętnie podzielili się oni z nami fotografiami ze swoich albumów rodzinnych. Przedstawiały one kobiety, mieszkanki Gminy Grodków w różnym wieku i w różnych okolicznościach. Najstarsze zdjęcie zrobione zostało w 1925 r. i przedstawiało portret rodzinny, zaś najmłodsze wykonano w 1989 r., znajdował się na nim chór „Grodkovia”. Dostępna była ona dla odwiedzających do połowy maja 2013 r.

Kolejną wystawą, którą zorganizowaliśmy w Izbie Pamięci były „Szkolne wspomnienia”. Można było  na niej zobaczyć jak wyglądała dawna szkoła. Pokazane zostało również około 200 fotografii związanych ze szkołami gminy Grodków. Przedstawiały one uczniów i nauczycieli w różnych sytuacjach szkolnych (zdjęcia klasowe, uroczystości szkolne, wycieczki itp.). Prawdopodobnie każdy z mieszkańców gminy, kto uczęszczał do którejś ze szkół w okolicy, mógł znaleźć siebie na prezentowanych zdjęciach. Wystawa dostępna była od 31 maja do 16 sierpnia br.

Od 5 września do 23 października 2013 r. w Izbie Pamięci Ziemi Grodkowskiej mieszkańcy mogli zwiedzać wystawę „Grodchaw... Grottkau... Grodków – obrazy z przeszłości naszego miasta”. Cała wystawa była poświęcona miastu Grodków i jego historii. Oglądając ekspozycję można było zapoznać się z najważniejszymi faktami i datami z historii miasta a także poznać sławnych Grodkowian (oprócz Weissa i Elsnera było ich jeszcze kilkunastu). Prezentowane były także stare zdjęcia i pocztówki (od końca XIX w.), które przedstawiały zmiany (głównie architektoniczne) jakie zaszły w naszym mieście przez ponad sto lat. Ponadto na wystawie został odtworzony układ budynków wokół Rynku z I połowy XX w. Większość pocztówek i przedmiotów zgromadzonych na ekspozycji pochodziła ze zbiorów Zygmunta Wąsińskiego. Swoimi pamiątkami podzielił się także Witold Szczęśniak oraz Bolesław Tokar. Podobnie jak przy wcześniejszych wystawach i tym razem nie zawiedli nas mieszkańcy, którzy przynieśli nam swoje zdjęcia znalezione w rodzinnych albumach.

Aktualnie (od 30 października br.) w Izbie Pamięci można oglądać wystawę pt. „60 lat Koła Polskiego Związku Wędkarskiego w Grodkowie”. Zorganizowana została z okazji jubileuszu Koła założonego w Grodkowie 1 marca 1953 r. W związku z tematyką wędkarską można u nas zobaczyć różnego rodzaju sprzęt wędkarski: wędki, kołowrotki, przynęty sztuczne, spławiki itp. Wyeksponowane zostały również zdjęcia przedstawiająca grodkowskich wędkarzy, obejmujące okres od lat 50. do dzisiaj. Ponadto można podziwiać bardzo liczne trofea (puchary, medale, dyplomy) zdobyte przez naszych wędkarzy, zarówno tych młodszych jak i tych starszych, podczas różnych zawodów i konkurencji. Będzie ona dostępna dla odwiedzających do 6 grudnia br.

Podczas trwania wystaw w Izbie Pamięci odbywają się lekcje muzealne, w których uczestniczą uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum. Na takich spotkaniach mają oni możliwość poznania lokalnych artystów, ludzi z różnymi pasjami i zainteresowaniami. Ponadto w ramach naszej współpracy z lokalnymi twórcami, pasjonatami i kolekcjonerami oraz pracownikami grodkowskiego Ośrodka Kultury i Rekreacji, zostały nagrane wywiady m. in. z lokalnym twórcą ludowym Mieczysławem Smasiem, filatelistą Bolesławem Tokarem oraz Witoldem Szczęśniakiem – znawcą historii lokalnej. Od początku swojej działalności Izba Pamięci gromadzi przedmioty (przekazywane przez mieszkańców), które stworzą stałą ekspozycję, nawiązującą do przeszłości miasta i jej mieszkańców. Zachęcamy do przekazania lub wypożyczenia przedmiotów w różny sposób związanych z historią Grodkowa i jej mieszkańców. Gromadzimy również stare zdjęcia i pocztówki, które są następnie wykorzystywane podczas organizacji wystaw. Godziny otwarcia Izby Pamięci: wtorek  10.00 – 14.00, środa  12.00 – 17.00, czwartek 12.00 – 17.00, piątek 10.00 – 14.00. Zapraszamy! 

 

Ewa Eliasz-Kożuch

  • Data aktualizacji: 2016-04-05 14:32
  • |
  • Licznik odwiedzin: 90 768